HYPNOTERAPIE – PSYCHOTERAPIE S VYUŽITÍM HYPNÓZY

Hypnoterapie jako součást psychoterapeutického přístupu je bezpečná spolupráce, která významně rozšiřuje možnosti řešení vašich obtíží. 

Co je to hypnóza

  • Hypnotický trans je stav změněného vědomí, který je doprovázen jiným – neobvyklým způsobem vnímání a prožívání. Změna vědomí se projevuje změnami v zaměření pozornosti, myšlení, vnímání času, změnami ve vnímání vlastního těla a jeho prožitků.
  • Přestože je hypnóza opředena řadou mýtů a vypadá poněkud tajuplně :-), jedná se o přirozený stav mysli, který každý z nás už mnohokrát v životě zažil. Běžně prožíváme stavy pohroužení při četbě, někdy se přistihneme při bdělém snění. Jindy nás děj nebo akce pohltí natolik, že nevnímáme čas, ani to, co se s námi děje. Asi bychom tento stav nenazvali hypnózou, můžeme však říkat, „že jsme byli v transu“. 
  • Každý z nás umí prožít a rozvinout stav transu. Zatímco někdo stav „pohroužení“ prožívá úplně přirozeně (například děti), druhý k jeho rozvinutí potřebuje čas a vhodný – bezpečný prostor. Lidé, kteří byli hypnotizováni, napoprvé často nevěří, že „byli v hypnóze“, protože prožití tohoto stavu je zcela přirozené.
 

Jak funguje hypnoterapie

  • Hypnoterapie je způsob práce, který využívá schopnosti člověka pracovat a učit se ve změněném stavu vědomí (v transu).
  • Stav změněného vědomí umožňuje neobvyklým způsobem podpořit nevědomé zdroje k hledání nových řešení, která podporují terapeutickou změnuNevědomí se tak stává zdrojem zkušeností, inspirace a tvořivosti.
  • Na hypnoterapii se díváme jako na proces, kdy terapeut pomáhá lidem využívat jejich vlastní prožitky a zkušenosti k dosažení vlastních cílů.
  • Při své práci využívám jak klasickou, tak tzv. "ericksonovskou" hypnoterapii. Inspiruji se prací amerického psychoterapeuta a hypnoterapeuta Miltona H. Ericksona a opírám se o poznatky tzv. nedirektivní hypnózy. Ericksonovská hypnoterapie se od klasické direktivní hypnoterapie odlišuje především vnímáním role terapeuta. Klasická hypnoterapie pracuje s instrukcemi a přímými sugescemi, zatímco ericksonovská hypnoterapie využívá převážně nepřímé sugesce, metafory a takové formy konverzace, které umožní klientovi vytvářet jeho vlastní (auto)hypnotický trans jeho vlastním způsobem. 
  • Jedná se o otevřený a flexibilní přístup, který pomáhá lidem řešit jejich vlastní problémy jejich vlastním způsobem. Využívá skutečnosti, že každý člověk vstupuje do hypnotického stavu (transu) svým vlastním způsobem a hypnotický stav může mít mnoho podob. Mým úkolem v terapii hypnózou je vytvořit pro klienta zcela individuálním způsobem prostředí a prostor, ve kterém mohou být jeho jedinečné zkušenosti a potenciál zužitkovány v jeho prospěch.
  • Hypnotický trans je možné využít léčebně pro nejrůznější spektrum obtíží.

Co je možné v hypnóze řešit

Hypnoterapii, jako součást psychoterapeutického přístupu, lze využít pro široké spektrum situací a problémů:

  • zdravotní obtíže (astma, kožní onemocnění, ekzém, problémy s imunitou, nespavost zvýšená únava, migrény, bolesti hlavy)
  • odstranění nebo zmírnění traumatických a stresových prožitků
  • podpora terapie závislostí   
  • snižování tělesné hmotnosti, úprava váhy
  • odvykání kouření
  • poruchy spánku
  • ztráta sebevědomí
  • podpora při výuce cizích jazyků
  • zvládání stresu a trémy
  • podpora sportovních výkonů
  • jiné

Jak probíhá sezení s využitím hypnózy

V úvodním sezení domlouváme rámec spolupráce a cíle, kterých má být dosaženo v rámci systematické spolupráce. Vytváříme společně bezpečný prostor, který je základním předpokladem pro jakoukoli psychoterapeutickou spolupráci, a tím více pro práci v hypnóze. Hypnoterapii nikdy neposkytuji jako jednorázové sezení. K využití hypnózy přistupujeme po vzájemné dohodě s klientem až poté, kdy je tento způsob spolupráce bezpečně zakotven v rámci psychoterapie. Hypnoterapii klienti běžně absolvují v rámci klasických sezení, můžeme kombinovat sezení s využitím hypnózy, sezení bez hypnózy, často zařazujeme další přístupy (relaxace, práce s dechem, aj.), které mohou pomoci zklidnit nervový systém a navodit pocity bezpečí. Lidé zažívají různě hluboký trans a průběh práce v hypnóze si mohou, ale nemusí pamatovat.

Kolik sezení je třeba k vyřešení obtíží

Počet sezení je zcela individuální. Některé obtíže ustoupí již po 5 - 10 sezeních, jiné vyžadují dlouhodobější terapii. Výsledky do značné míry závisí na charakteru obtíží, velkou roli hraje motivace a ochota člověka pracovat na své změně. Jistou roli hraje schopnost a ochota rozvíjet svůj hypnotický stav, na této dovednosti pracujeme od prvního okamžiku. Klient tedy není jen pasivním příjemcem hypnózy, ve které ho terapeut „spraví“. Je jejím aktivním spolutvůrcem. I proto se nemusí obávat, že se z hypnózy neprobudí nebo že mu terapeut vsugeruje něco proti jeho vůli. Hypnózu je možné přirovnat k tanci. Aby se dvojice sladila, chce to trénink. Při své práci často kombinuji sezení s hypnózou i bez hypnózy, je možné plynule přecházet z jedné formy spolupráce do druhé. Pro hypnoterapii platí to, co pro psychoterapii, má smysl se sejít nejméně 5-10x a potom vyhodnotit výsledky spolupráce.

S kým v hypnóze nepracuji

V hypnóze nepracuji s klienty s psychiatrickou diagnózou schizofrenie a jejími formami.

OBJEDNEJTE SE